Menu główne

Archiwum nie tylko prywatne


W tej sekcji umieszczamy materiały dotyczące lat aktywnej działalności "podziemnej". Elementy osobiste - prywatne; dotyczące naszej grupy i Speleoklubu Warszawskiego; na niwie sportowej, eksploracyjnej i rekreacyjnej; oraz komercyjne. Różne.
Jako że jest tego trochę. Zajmie nam to nieco czasu.

A. Przed laty wiele uwagi zajmowała nam organizacja zawodów sportowych mających na celu między innymi integrację środowiska. Speleomistrzostwa Polski - to cykl imprez dedykowanych specjalnie dla środowiska alpinistów jaskiniowych, mających na celu podniesienie ogólnego poziomu sportowego i bezpieczeństwa oraz pomyślane jako forum wymiany wiedzy o technikach i sprzęcie. Imprezy odbywały się na terenie całego kraju bazując na różnych współorganizatorach a spojonych osobą głównego pomysłodawcy, koordynatora i organizatora Tomasz Pryjmy. Ostatnia z imprez odbywająca się w Kluczach miała już wiele elementów bezpośrednio wiążących ją z charakterystyką rajdów przygodowych a to między innymi z powodu zróżnicowania tematycznego, rozbicia terenowego i konieczności dobrego orientowania się w terenie.
Poniżej kierujemy do linku gdzie znajdziemy omówienie poszczególnych organizowanych przez nas zawodów.
Informacje o Speleomistrzostwach Polski


B. Parę lat temu ( bodajże gdzieś przed 2005 rokiem ..)na zlecenie jednego z krakowskich wydawnictw Tomasz napisał krótki przewodnik po jaskiniach - czyli jaskinie w kilka chwil... Niestety wydawnictwo okazało się niepoważne, nie zapłaciło za materiał, wydanie także nie doszło do skutku. Klikając na link możemy się zapoznać z tym dziełem. Zapraszamy ...
Krótki przewodnik po jaskiniach

C. Podczas zwiedzania jaskiń, podczas docierania do nich, wreszcie w trakcie poruszania się w środku niezbędne jest wspinanie się. Te umiejętności nabieramy także w czasie regularnej wspinaczki na skalnych ścianach; dużych i małych. Pozwolę sobie zamieścić nieco szkiców i opisów dróg wspinaczkowych. Klikając na poszczególne linki możemy się zapoznać z takimi archiwalnymi materiałami. Do dzieła.
Kościelec - droga Gryczyńskiego i Michalskiego.
Kazalnica - środkiem prawego filara pn - wsch ściany.
Mały Kozi Wierch - na prawo od drogi Wirskiego.
Świnica i Kopa nad Krzyżnem - 3 drogi.
Cubrynka - pr. cz. zach. ściany.
Pośrednia Czuba Kondracka - płn ściana.
Mała Buczynowa Turnia - płd ramię.
Buczynowa Strażnica - Komin Pokutników.

D. Lata zwiedzania jaskiń to setki godzin pod ziemią; godziny na podejściach; dni spędzone z ludźmi w oczekiwaniu na tę jedną akcję; w oczekiwaniu na pogodę; wreszcie na przygotowaniach czy odpoczynku. Tutaj zamieszczamy zestawienie wejść jaskiniowych Tomasza - doprowadzone prawie do końca 2010 roku. Trzeba je naturalnie jeszcze posprawdzać i pouzupełniać, ale już jest!!! Prawie każdy może tu znaleźć coś o sobie. Powodzenia.
Wejścia jaskiniowe Tomasz Pryjma.

E. Nie da się zwiedzać i pokonywać jaskiń bez miarodajnych informacji dotyczących długości potrzebnych lin, umiejscowienia punktów zaczepienia, szczegółów dotyczących poręczowania - jednym słowem ( oczywiście w wersji bardzo archiwalnej ...)szkice techniczne jaskiń.
Marmurowa.
Śnieżna Studnia - szkic wspinaczkowy.
Wielka Jaskinia Śnieżna - szkic wspinaczkowy.
Bandzioch Kominiarski - szkic od górnego otworu do syfonu KKTJ.
Nad Kotliny.
Zestawienie sprzętu do przejścia sznureczkowego Nad Kotliny - syfon WJŚ.
Lodowa Litworowa.
Ptasia Studnia.
Zimna - szkic wg. Panów Kućmierza i Bolka.

F. Aby sensownie zwiedzać oraz eksplorować jaskinie trzeba posługiwać się planami i przekrojami. Naturalnie wpierw należy je przygotować. Godziny spędzone pod ziemią poświęcone kartowaniu to mitręga, ale to czynność niezbędna i w efekcie bardzo przydatna. Ale te dane są historyczne - pamiętajmy.
Przekrój Wlk. Jaskini Śnieżnej
Plan i Przekrój Jaskini Wiernej

G. Sława i chwała ulotną jest, ale media czasem się nami interesowały. Oto kilka próbek.
Speleomistrzostwa w Wojcieszowie
Relacja z Meksyku
Relacja z Reseau Jean Bernard
Relacja z Reseau Jean Bernard cz. 2
Relacja z Reseau Jean Bernard cz. 3
Relacja z Reseau Jean Bernard cz. 4
Reportaż z Reseau Jean Bernard - Optymista 17/1994
Reportaż z Reseau Jean Bernard - Optymista 17/1994 cz. 2

H. Formalności tak jak i kartografia są niezbędne do udokumentowania osiągnięć, wyników, a niestety czasem też porażek. Tutaj zamieszczamy sprawozdania oraz relacje z wyjazdów i konkretnych przedsięwzięć.
Sprawozdanie z wyprawy " Total Caving - Meksyk'94""
Meksyk cz.2
Meksyk cz.3
Meksyk cz.4
Meksyk cz.5
Meksyk cz.6
kalendarium Meksyk cz.1
kalendarium Meksyk cz.2
kalendarium Meksyk cz.3
kalendarium Meksyk cz.4
Wrażenia z Meksyku cz.1
Wrażenia z Meksyku cz.2
Wrażenia z Meksyku cz.3
Wrażenia z Meksyku cz.4
Śnieżna Studnia wspinaczkowo cz.1
Śnieżna Studnia wspinaczkowo cz.2

Partnerzy Sponsorzy


ITABW Sp.  z o.o.


BTA Sp.  z o.o.


Fundacja Extreme Sports


Team Sportowy Fundacji


Wskazówka - Serwis dka NiewiedzącychCopyright 2009 Fundacja Wspierania Sportu Ekstremalnego Extreme Sports - Wszystkie prawa zastrzeżone


twórca ludowy strony - Paweł Zajdziński i TKP